Dzisiaj jest piątek, 19 Kwi 2024
Znajdujesz sie w:     Bursa Regionalna
„Światowy Dzień Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada”

 


 

Co roku w trzeci czwartek listopada (21.11.2019 r.) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Chodzi o to, by zachęcać w nim palaczy do odstawienia papierosów przynajmniej na jeden dzień.
Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają również system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie. A dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.
W ciągu kilku ostatnich lat obok mody na niepalenie dało się zauważyć trend na e-palenie, które stało się niezwykle popularne wśród młodych ludzi i nastolatków.
E-papieros w swoim składzie zawiera nikotynę o różnym stężeniu (zaw. 0% - 3,6%), wodę, glikol propylenowy (zaw. 50% - 99,6%) lub glicerynę albo mieszaninę tych związków, a także od kilku do kilkunastu substancji zapachowo-smakowych z atestami dopuszczalności do stosowania w kosmetykach i artykułach spożywczych.
Elektroniczne papierosy miały wspomagać walkę z uzależnieniem od palenia tytoniu, tymczasem liczba nastolatków przyznających się do palenia
e-papierosów w ciągu ostatniego okresu wzrosła aż o 36 proc. (z 3,6 mln do 4,9 mln).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO):

  • Wskazuje Polskę jako państwo z największym na świecie odsetkiem osób nieletnich, które kiedykolwiek paliły elektroniczne papierosy wynoszącym: 62,1% (4,2mln!)
  • Informuje, że co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera na świecie ok. 7 mln ludzi. W Polsce liczba ta wynosi ok. 70 tys.

W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia młodzież przygotowała wystawę na holu Bursy. Poprzez ulotki informacyjne zachęcaliśmy do rzucania palenia, oraz informowaliśmy o skutkach palenia tytoniu.
Inicjatywa zrealizowana została pod kierunkiem p. S. Skowron.