Dzisiaj jest wtorek, 25 Cze 2024
Znajdujesz sie w:     Bursa Regionalna > KORONAWIRUS > Komunikaty dla wychowanków > Zasady kwarantanny
Zasady kwarantanny

 

ZASADY KWARANTANNY

Jak ma wyglądać? Co wolno, a czego kategorycznie nie wolno robić? Ministerstwo Zdrowia podaje wytyczne.

Kwarantanna domowa może być zarządzona w przypadku:
1.    Osób z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, które przechodzą chorobę COVID-19 łagodnie;
2.    Osób, które miały kontakt z przypadkiem potwierdzonym;
3.    Osób, które wracają do kraju z zagranicy.

Kwarantanna domowa w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2, trwa czternaście dni i odbywa się pod adresem, który podajemy podczas kwalifikacji na kwarantannę. Jeśli pacjent nie ma możliwości odbycia kwarantanny w miejscu zamieszkania, może ją odbyć we wskazanym przez służby ośrodku.

Jakie są obowiązki osoby na kwarantannie domowej przy podejrzeniu koronawirusa?

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, osoby przebywające na kwarantannie domowej powinny minimum dwa razy dziennie monitorować temperaturę ciała. W przypadku wystąpienia gorączki, duszności lub kaszlu powinny o tym fakcie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.

Jak zachowywać się podczas kwarantanny domowej, żeby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem domowników? Jeśli mieszkasz z rodziną maksymalnie ogranicz z nią kontakt i zachowaj odstęp minimum dwa metry. WHO zaleca, żeby osoba przebywająca w kwarantannie domowej została umieszczona w oddzielnej sypialni i korzystała z oddzielnej łazienki. Zwykle jednak w mieszkaniach posiadamy jedną łazienkę. Jeśli osoba przebywająca na kwarantannie nie ma możliwości korzystania z oddzielnej łazienki, po każdym skorzystaniu z toalety/łazienki powinna zdezynfekować ją dostępnymi środkami czystości.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, podczas kwarantanny należy używać oddzielnych naczyń niż pozostali mieszkańcy. W zaleceniach jest też mowa o wietrzeniu mieszkania kilka razy dziennie, zachowania zasad higieny, częstym myciu rąk i dezynfekowaniu powierzchni, takich jak blaty, klamki i ekrany telefonów.
W przypadku, gdy kwarantanna domowa została zarządzona w wyniku kontaktu z przypadkiem potwierdzonym, w czasie jej trwania (po minimum pięciu dniach) od osoby przebywającej na kwarantannie zostanie pobrany wymaz do badania w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pobierze go sanitariusz. Po uzyskaniu wyników, pacjent dostanie informację, czy został zakażony czy nie.

Czego nie wolno robić podczas kwarantanny domowej?

Podczas kwarantanny domowej w żadnym wypadku nie można wychodzić z domu. Zakazane jest wychodzenie z psem,  na spacery, wychodzenie na zakupy czy do przychodni. W zakupach lub opiece nad zwierzęciem mogą pomóc osoby bliskie lub sąsiedzi. Należy jednak pamiętać, żeby taka pomoc odbywała się bez kontaktowo – zakupy można zostawić przed drzwiami.
Jeśli podczas kwarantanny domowej nie da się uniknąć kontaktu z innymi osobami w mieszkaniu, one również muszą zostać poddane kwarantannie domowej.
Przestrzeganie zasad jest bardzo ważne, ponieważ znacząco zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

W weryfikacji, czy osoba poddana kwarantannie rzeczywiście jej przestrzega pomagają policjanci. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi grzywna do pięciu tysięcy złotych.