Dzisiaj jest czwartek, 25 Kwi 2024
Znajdujesz sie w:     Bursa Regionalna > KORONAWIRUS > Komunikaty dla wychowanków > Jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii
Jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii

 

W dobie pandemii koronawirusa troszczymy się swoje zdrowie fizyczne, jednak nie możemy zapominać o zdrowiu psychicznym. Zamknięci w domach śledzimy kolejne wiadomości o koronawirusie. Boimy się, co przyniesie jutro i czujemy się obco w tym nowym, nieprzyjaznym świecie. Nie możemy wyjść do ludzi czy spotkać się z przyjaciółmi. Jesteśmy samotni. W tym szczególnym czasie konieczne jest więc intensywne dbanie o swoją psychikę.

Dbaj o relacje z ludźmi

Kwarantanna jest okresem wyjątkowo wyczerpującym psychicznie potrzebujemy kontaktów towarzyskich, tęsknimy za bliskimi. Dlatego w dobie pandemii koronawirusa konieczne jest dbanie o kontakty z ludźmi. Tych fizycznych trzeba unikać, ale na szczęście żyjemy w epoce smartfonów i internetu. Życie towarzyskie przeniosło się teraz do sieci. Jeśli któregoś wieczoru czujesz się wyjątkowo samotny, zaproś znajomych na „imprezę” przez kamerkę. Gadajcie, śmiejcie się, płaczcie, grajcie w gry. Po prostu bądźcie razem, nawet wirtualnie. Ważne jest, abyśmy nie dusili w sobie lęku przed koronawirusem i emocji. Wygadaj się, wypłacz. Najważniejsze jest poczucie, że nie jesteśmy sami.

Pomagaj innym.

Nic tak nie pomaga na psychikę jak... pomaganie. Oczywiście jest ono ograniczone nie jest jednak niemożliwe. W sieci powstało już wiele społeczności, których członkowie wzajemnie się wspierają i służą sobie pomocą w takich codziennych czynnościach, jak zakupy czy spacer z psem. Jeśli wychodzisz czasami z domu w pilnych sprawach, możesz więc pomóc tym, którzy wolą lub muszą zostać wewnątrz. Taką przestrzenią jest grupa na Facebooku ,,WIDZIALNA RĘKA".

Ograniczaj informacje o koronawirusie.

Podczas oglądania telewizji, słuchania radia czy scrollowania Facebooka bombardują nas dziesiątki dramatycznych newsów, opinii, teorii i prognoz. Jednak negatywne wiadomości wywołują panikę, lęki i stres. Ważne jest więc, aby je sobie dawkować.

Jak to zrobić? Ustal sobie limit. Nie czytaj wiadomości z Polski i ze świata przez cały dzień, nie śledź na żywo licznika zakażeń. Ustal za to konkretną godzinę, w której przeczytasz ważne informacje ze sprawdzonych źródeł albo umów się sam ze sobą, że obejrzysz tylko jeden serwis informacyjny dziennie.

Zaplanuj porządek dnia.

Dobrowolna (lub przymusowa) kwarantanna sprzyja całodziennemu leżeniu w łóżku i oczywiście, jeśli ci to odpowiada, nic w tym złego. Jednak jeśli czujesz, że to źle na ciebie wpływa, ustal swój porządek dnia. Rano weź prysznic, wypij kawę, ubierz się w coś innego niż piżama i dres (możesz nawet zrobić makijaż, jeśli poprawi ci to samopoczucie), usiądź przy stole lub biurku i zacznij pracę lub naukę. Zwalczaj nudę: czytaj, oglądaj, ćwicz, majsterkuj, gotuj. A jeżeli wolisz po prostu leżeć lub spać, zrób to. Wszystko, co ci odpowiada. Zadbaj też o to, aby często zmieniać miejsce w mieszkaniu, dzięki czemu twój mózg połączy daną aktywność z konkretną przestrzenią.

Dbaj o siebie.

Podczas kwarantanny musimy szczególnie dbać o siebie. Aktywność fizyczna jest szczególnie wskazana – nie tylko pozwala nam utrzymać ciało w zdrowiu, ale również redukuje stres i zwiększa poziom endorfin. Niektórym w wyciszeniu się pomaga również relaksująca kąpiel, przytulenie pupila, pisanie pamiętnika, wierszy. Nie można zapominać również o śnie. Podczas kwarantanny łatwo rozregulować swój tryb snu – spać za długo lub za krótko.

Nie wymagaj od siebie za dużo.

Podczas kwarantanny często wymagamy od siebie za dużo, co negatywnie wpływa na naszą psychikę. Chcemy być opoką dla rodziny, więc tłumimy w sobie lęki i negatywne emocje. Jednak mamy prawo do martwienia się. Dajmy sobie na to pozwolenie i nic nie wypierajmy. Problemem są także nasze wygórowane oczekiwania wobec nas samych. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie musimy być w tym czasie produktywni i idealni. Nie wymagajmy od siebie za dużo, to nie jest na to czas.

Nie rezygnuj z terapii.

Jeśli chodzisz na terapię do terapeuty, nie rezygnuj z niej mimo pandemii. Większość psychologów i psychoterapeutów wprowadziła obecnie zdalne sesje, dzięki czemu wciąż możesz regularnie spotykać się ze specjalistą. Tym razem wirtualnie. A jeśli wcześniej nie chodziłeś na terapię, ale czujesz, że obecnie jest ci to potrzebne, również skorzystaj z tej opcji. Nie bój się zwrócić po pomóc i skoncentruj się na teraźniejszości. Nie myśl o przyszłości. Po prostu trwaj i bądź dla siebie dobry.

Źródło: