Dzisiaj jest niedziela, 03 Gru 2023
Znajdujesz sie w:     Bursa Regionalna > KORONAWIRUS > Rozwój - Profilaktyka - Relaks > 18 maja 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.
18 maja 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.


Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu holenderskiego papieża Hadriana VI (1522–1523), a także drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii po papieżu Piusie IX (1846–1878). Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były podróże zagraniczne. Z tego powodu został on nazwany: „papież-pielgrzym”. W trakcie pontyfikatu odbył 104 podróże, odwiedzając 129 krajów i wszystkie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził, nigdy przedtem nie był żaden papież.
Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Do czasu swojej śmierci powołał większość składu Kolegium Kardynałów, konsekrował znaczną liczbę biskupów na świecie i wyświęcił wielu księży.
Jan Paweł II zwany był ,,Papieżem młodych” organizował spotkania młodzieży z papieżem, pisał listy skierowane do młodych ludzi i spotykał się z nimi regularnie na Światowych Dniach Młodzieży. Tradycja ta kontynuowana jest do dziś i wciąż przyciąga rzesze młodych ludzi.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011 r., po czym 27 kwietnia 2014 r. został kanonizowany, równocześnie z papieżem Janem XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.
2 kwietnia 2020 r. obchodziliśmy 15 rocznicę śmierci Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.

Z powodu zagrożenia epidemicznego, większość jubileuszowych wydarzeń odbędzie się w przestrzeni online. Przedstawiamy propozycje niektórych z nich:

„NON ABBIATE PAURA” – koncert Polskiej Opery Królewskiej

Już 18 maja, dokładnie w 100. rocznicę urodzin kard. Karola Wojtyły zabrzmią, przygotowane specjalnie z tej okazji, utwory w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej, m.in. Marty Boberskiej, Andrzeja Klimczaka oraz Wojciecha Gierlacha, z towarzyszeniem organów, na których zagra Krzysztof Łazicki.
Artyści wykonają utwory sakralne Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta i Cesara Francka oraz pieśni religijne Stanisława Moniuszki. Koncert z Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie dostępny będzie on- line na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej 18 maja 2020 r. o godzinie 19.00.
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II powstał hymn obchodów, o wymownym tytule „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Utwór spotkał się z ciepłym odbiorem, uzyskując na platformie Youtube ponad 4 miliony wyświetleń. Instytut Dialogu Międzykulturowego zachęca do śpiewania oraz nagrywania swoich wykonań utworu. Na stronie internetowej Instytutu oraz profilu na Facebooku udostępniony został podkład muzyczny, słowa oraz nuty.

#DziękujemyJaniePawle2 to akcja w mediach społecznościowych. Aby wziąć w niej udział, wystarczy na kartce papieru napisać hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2! Akcja trwa do końca roku.

Inną inicjatywą jest Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor – w tym roku wirtualny. Trwają ogólnopolskie zapisy do biegu, w którym każdy może wziąć udział, zdobyć medal i upamiętnić obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Można dołączyć do wydarzenia, pokonać swój dystans i wesprzeć wspólną walkę z COVID-19. Informacje na stronie biegdobroczynnosci.pl

W ramach powstającej Wielkiej Księgi Świadectw można podzielić się wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II. Każde, nawet najmniejsze wspomnienie, będzie dla organizatorów bardzo ważne. Na Plantach można oglądać wystawę z okazji rocznicy 100 urodzin Jana Pawła II. W przestrzeni miejskiej pojawiło się dodatkowo 21 billboardów i 400 plakatów upamiętniających jubileusz. Instytut Dialogu Międzykulturowego zaprasza również do udziału w wirtualnych spacerach „Kraków Karola Wojtyły – Jana Pawła II” i poznaniu krakowskich miejsc bliskich papieżowi.

Z kolei przedsięwzięcie „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty św. Jana Pawła II”, ma zachęcać wszystkich odbiorców do czytania dostępnego online utworu „Pamięć i tożsamość”, w którym zawarte są przemyślenia dotyczące najważniejszych aspektów życia religijnego, społecznego i narodowego: miłosierdzia, ewangelizacji, wolności, odpowiedzialności, patriotyzmu, historii, narodu i kultury.

Więcej informacji o wydarzeniach oraz inicjatywach przygotowanych z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego.

Działania - Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach „Wirtualny spacer”

W ramach „Wirtualnego spaceru” udostępniona została cała przestrzeń muzeum. Spacer rozpoczyna się od poznania małej Ojczyzny, która ukształtowała młodego Karola. Poznajemy losy wadowickich żydów, a następnie wiedzeni przez Karmel i Kalwarię Zebrzydowską poznajemy wielką miłość Jana Pawła II do gór.
Tak dochodzimy do serca muzeum, czyli Mieszkania Wojtyłów, miejsca w którym urodził się i dorastał przyszły papież. Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa.
Towarzyszymy papieżowi w podróżach od ukochanej ojczyzny a także po świecie. Poznajemy nauczanie i przesłanie jego życia aby w końcu towarzyszyć mu w chwilach odejścia do domu ojca.
Wirtualny spacer jest dostępny przez stronę internetową instytucji: www.domjp2.pl

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.
Dla tych wszystkich, którzy z powodu epidemii nie mogli przybyć do Rzymu i wziąć udziału w odwołanych uroczystościach w Watykanie, przygotowano wyjątkową podróż po miejscach związanych z obecnością Papieża-Polaka jak Bazylika św. Piotra czy Kaplica Sykstyńska. Wirtualna Pielgrzymka będzie opierać się na szlaku opracowanym przez Szkolę Polską:
Codziennie na stronie internetowej Muzeum oraz na profilach społecznościowych i kanale YouTube będą prezentowane materiały video, zdjęcia i cytaty związane z papieżem oraz Wiecznym Miastem.


Materiały:
Wikipedia
Magiczny Kraków
Portal gov.pl