Dzisiaj jest poniedziałek, 21 Paź 2019
Znajdujesz sie w:     Bursa Regionalna > ROK JANUSZA KORCZAKA > Korczak > Życie i działalność Janusza Korczaka
Życie i działalność Janusza Korczaka

 


 

W roku 2012 obchodzimy 70 rocznicę śmierci Janusza Korczaka, aby uczcić pamięć, tak wspaniałego człowieka, dnia 21.II.2012 r. w Bursie odbyły się zajęcia dla wychowanek grupy I, II i III pt:

Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie – życie i działalność Janusza Korczaka”.

Celem zajęć było: przedstawienie młodzieży kim był Janusz Korczak – życie i działalności wielkiego pedagoga, lekarza, publicysty, prozaika, refleksja nad jego wspaniałymi dziełami, cytatami, wypowiedziami, jego stosunku do dziecka, młodości, człowieka, historii.

W trakcie zajęć, odbyła się pogadanka z młodzieżą, na temat metod wychowania jakie stosował Janusz Korczak w swojej Bursie, m.in. sąd koleżeński, gazetka, prowadzenie dyżurów przez dzieci, tablice do porozumiewania się z dziećmi, które z tych, metod wychowawczych stosuje się u nas w placówce.

Podczas zajęć odbyła się również dyskusja dotycząca wielkich słów Janusza Korczaka – „Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie”.

Janusz Korczak czynił odpowiedzialnym za wychowanie przede wszystkim wychowawcę „Bądź sobą – szukaj własnej drogi. Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać”, ale też i wychowanka – „My wychowujemy was, ale i wy nas wychowujecie – źle albo dobrze. Jedni od drugich uczą się, wzajemnie na siebie wpływają i wzajemnie siebie kształtują”.

Młodzież była aktywna chętnie wypowiadała się na forum grupy.

Jeśli ktoś zrobił coś złego, najlepiej mu przebaczyć.

Jeśli ktoś zrobił coś złego, bo nie wiedział, to już teraz wie.

Jeśli ktoś zrobił coś złego nieumyślnie, będzie w przyszłości ostrożniejszy.

Jeśli ktoś zrobił coś złego, bo trudno mu się odzwyczaić, będzie się starał.

Jeśli ktoś zrobił coś złego, bo go namówili, już się nie będzie słuchał.”

„Można żądać dobroci, ale nie takiej, która jest poświęceniem.”

Janusz Korczak