Dzisiaj jest czwartek, 27 Lut 2020
Znajdujesz sie w:     Bursa Regionalna
Bursa Regionalna w Ostrołęce
„Światowy Dzień Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada”

 


 

Co roku w trzeci czwartek listopada (21.11.2019 r.) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Chodzi o to, by zachęcać w nim palaczy do odstawienia papierosów przynajmniej na jeden dzień.
Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają również system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie. A dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.
W ciągu kilku ostatnich lat obok mody na niepalenie dało się zauważyć trend na e-palenie, które stało się niezwykle popularne wśród młodych ludzi i nastolatków.
E-papieros w swoim składzie zawiera nikotynę o różnym stężeniu (zaw. 0% - 3,6%), wodę, glikol propylenowy (zaw. 50% - 99,6%) lub glicerynę albo mieszaninę tych związków, a także od kilku do kilkunastu substancji zapachowo-smakowych z atestami dopuszczalności do stosowania w kosmetykach i artykułach spożywczych.
Elektroniczne papierosy miały wspomagać walkę z uzależnieniem od palenia tytoniu, tymczasem liczba nastolatków przyznających się do palenia
e-papierosów w ciągu ostatniego okresu wzrosła aż o 36 proc. (z 3,6 mln do 4,9 mln).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO):

  • Wskazuje Polskę jako państwo z największym na świecie odsetkiem osób nieletnich, które kiedykolwiek paliły elektroniczne papierosy wynoszącym: 62,1% (4,2mln!)
  • Informuje, że co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera na świecie ok. 7 mln ludzi. W Polsce liczba ta wynosi ok. 70 tys.

W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia młodzież przygotowała wystawę na holu Bursy. Poprzez ulotki informacyjne zachęcaliśmy do rzucania palenia, oraz informowaliśmy o skutkach palenia tytoniu.
Inicjatywa zrealizowana została pod kierunkiem p. S. Skowron.

 
Dzień Papieski

11 października 2015 r. – XV Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II – Patron Rodziny

Znamienne słowa wypowiedział Ojciec Święty Franciszek w homilii kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r.: „Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera”. Idąc za myślą Ojca Świętego Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję, że tegoroczny, XV Dzień Papieski będziemy obchodzili 11 października pod hasłem Jan Paweł II – Patron Rodziny.

O randze rodziny niech świadczą jego słowa z Listu do rodzin, z 1994 roku. Papież napisał wtedy:

Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową. Wie on ponadto, iż człowiek wychodzi z rodziny, aby z kolei w nowej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powołanie. Ale nawet kiedy wybiera życie w samotności — to i tutaj rodzina pozostaje wciąż jak gdyby jego egzystencjalnym horyzontem jako ta podstawowa wspólnota, na której opiera się całe życie społeczne człowieka w różnych wymiarach aż do najrozleglejszych. Czyż nie mówimy również o „rodzinie ludzkiej”, mając na myśli wszystkich na świecie żyjących ludzi?” (List do rodzin, nr 2).

W ramach obchodów Dnia Papieskiego w Bursie Regionalnej zrealizowane zostaną działania edukacyjne mające na celu upamiętnienie dorobku Jana Pawła II: wystawy, zajęcia z wychowankami itp.

Wystawa – Dzień Papieski - przygotowana przez sekcję artystyczną pod kierunkiem p. A. Sieczak.

 
Promowanie zdrowego stylu życia

 


 

Dnia 22 września 2015 r. odbyła się w Bursie Regionalnej w Ostrołęce profilaktyczna akcja „Promowanie zdrowego stylu życia”. Zdrowy  tryb życia zapobiega chorobom układu krążenia, w tym m.in. chorobom serca. Aby zapobiegać tym chorobom należy stosować profilaktykę.

W ramach akcji zdrowotnej dla młodzieży i pracowników Bursy zorganizowano punkt badań profilaktycznych pomiaru:

  • poziomu ciśnienia tętniczego krwi,
  • poziomu cholesterolu we krwi,
  • poziomu cukru we krwi.


Jednocześnie wychowankowie i pracownicy  Bursy otrzymali ulotki dot. promowania zdrowego stylu życia: „Aktywność fizyczna”, „Szkodliwe palenie tytoniu”, „Cholesterol”, „Dekalog Zdrowego Stylu Życia”, „Palenie tytoniu jest uleczalne”, „Dieta Przeciwmiażdżycowa”, „Palenie osłabia słuch”, „Test uzależnienia”.


 
„Lekcja archeologiczna w Muzeum Kultury Kurpiowskiej”

 


 

20 listopada 2019 r. młodzież z Bursy Regionalnej wzięła udział w lekcji towarzyszącej wystawie „Skarby wieków średnich”, na której wychowankowie poznali różnorodność stylów zdobniczych i typów biżuterii używanej we wczesnym średniowieczu. Uzupełnieniem lekcji były warsztaty plastyczne, podczas których młodzież zaprojektowała ozdoby inspirowane zabytkami z wystawy , a następnie własnoręcznie wykonała je z modeliny - stylizując na wzór autentycznych zabytków.
Lekcja archeologiczna odbyła się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej z inicjatywy p. S. Skowron i p. M. Załęskiej.

 
Wieczór Andrzejkowy 2019

 


 


19 listopada 2019 r. w Bursie Regionalnej odbył się „Wieczór Wróżb Andrzejkowych”.

Młodzież wraz z wychowawcami: panią Bożeną Gawrych oraz panią Moniką Gal odprawiła ciekawe i zabawne wróżby andrzejkowe. Wychowankowie stworzyli wspaniałą atmosferę tego wieczoru, którego dopełnieniem była dyskoteka andrzejkowa.

Celem zajęć było:
– nawiązanie nowych przyjaźni wśród wychowanków,
– kultywowanie tradycji ludowych,
– stworzenie atmosfery wspólnej, kulturalnej i miłej zabawy.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę :-)

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 70