Dzisiaj jest czwartek, 23 Sty 2020
Znajdujesz sie w:     Bursa Regionalna > ROK JANUSZA KORCZAKA
Janusz Korczak

 


 

13 XII 2012 r. w Bursie Regionalnej w Ostrołęce odbył się konkurs wiedzy pt. „Śladami historii Janusza Korczaka” zorganizowany pod kierunkiem p. S. Skowron.
Śmiałkowie zmierzyli się z nie lada wyzwaniem. Ich zadaniem było bowiem zademonstrowanie swojej wiedzy o życiu, twórczości, oraz działalności społecznej Janusza Korczaka.

Więcej…
 
Rok 2012 - rokiem Janusza Korczaka

 


 

Rok 2012 - rokiem Janusza Korczaka


W 2012 roku obchodzona jest 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Dlatego bieżący rok ustanowiono - decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - Rokiem Janusza Korczaka.

W obchody Roku aktywnie włączyła Bursa Regionalna. Na ten rok w Bursie zaplanowano wiele przedsięwzięć promujących idee Janusza Korczaka. Na stronie można znaleźć informacje o przygotowywanych wydarzeniach oraz o osobie patrona.

 
Życie i działalność Janusza Korczaka

 


 

W roku 2012 obchodzimy 70 rocznicę śmierci Janusza Korczaka, aby uczcić pamięć, tak wspaniałego człowieka, dnia 21.II.2012 r. w Bursie odbyły się zajęcia dla wychowanek grupy I, II i III pt:

Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie – życie i działalność Janusza Korczaka”.

Celem zajęć było: przedstawienie młodzieży kim był Janusz Korczak – życie i działalności wielkiego pedagoga, lekarza, publicysty, prozaika, refleksja nad jego wspaniałymi dziełami, cytatami, wypowiedziami, jego stosunku do dziecka, młodości, człowieka, historii.

W trakcie zajęć, odbyła się pogadanka z młodzieżą, na temat metod wychowania jakie stosował Janusz Korczak w swojej Bursie, m.in. sąd koleżeński, gazetka, prowadzenie dyżurów przez dzieci, tablice do porozumiewania się z dziećmi, które z tych, metod wychowawczych stosuje się u nas w placówce.

Podczas zajęć odbyła się również dyskusja dotycząca wielkich słów Janusza Korczaka – „Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie”.

Janusz Korczak czynił odpowiedzialnym za wychowanie przede wszystkim wychowawcę „Bądź sobą – szukaj własnej drogi. Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać”, ale też i wychowanka – „My wychowujemy was, ale i wy nas wychowujecie – źle albo dobrze. Jedni od drugich uczą się, wzajemnie na siebie wpływają i wzajemnie siebie kształtują”.

Młodzież była aktywna chętnie wypowiadała się na forum grupy.

Jeśli ktoś zrobił coś złego, najlepiej mu przebaczyć.

Jeśli ktoś zrobił coś złego, bo nie wiedział, to już teraz wie.

Jeśli ktoś zrobił coś złego nieumyślnie, będzie w przyszłości ostrożniejszy.

Jeśli ktoś zrobił coś złego, bo trudno mu się odzwyczaić, będzie się starał.

Jeśli ktoś zrobił coś złego, bo go namówili, już się nie będzie słuchał.”

„Można żądać dobroci, ale nie takiej, która jest poświęceniem.”

Janusz Korczak


 
Wystawa – Sylwetka Janusza Korczaka


 

Wychowanki sekcji artystycznej pod kierunkiem opiekuna p. A. Sieczak przygotowały i zaprezentowały wystawę poświęconą życiu i działalności Janusza Korczaka. Na wystawie znalazły się informacje o biografii, twórczości, najpiękniejsze cytaty, prawa korczakowskie, miejsca pamięci.

Wystawę dopełniły szkice wykonane przez wychowanki Bursy Regionalnej w Ostrołęce: Żanetę Żubrowską, Annę Żebrowską i Sylwię Tabakę. Wystawa została zaprezentowana na głównym holu Bursy.

 
ALBUM – Sylwetka Janusz Korczaka

 


 

Sekcja artystyczna pod kierunkiem opiekuna p. A. Sieczak przygotowała album poświęcony sylwetce Janusz Korczaka. W albumie znalazły się informacje z życia, fotografie, cytaty. Wystawa albumu przybliżyła postać wielkiego człowieka i jego myśli pedagogicznej.